دیفن باخیا

اگر شما هم طرفدار گیاهان برگ پهن هستید، حتما یکی از انتخاب های مناسبی که میتواند انجام دهید ، انتخاب گیاه دیفن باخیا میباشد که با نگهداری آسانی که دارد پایه ثابت خانه، دوستداران طبیعت خواهد بود.

با تیم تخصصی و مجرب صبح گل ،پیشرو در سفارش گل آنلاین و خرید اینترنتی همراه باشید.

 

 

نگهداری دیفن باخیا

 دیفن باخیا گیاهی کم توقع میباشد که باعث شده نگهداری از آن آسان باشد.  اما به هر حال مانند هر موجود زنده دیگری نیاز به مراقبت دارد. شيره ديفن باخيا سمي است و بايد از تماس آن با چشم و دهان پرهيز كرد، در صورت تماس با زبان ، باعث تورم بافت‌هاي گلو  میشود. لازم به ذکر است، در اكثر موارد مسموميت‌ با گياه دیفن ، شديد نيست مگر اينكه مقدار زيادي خورده شود.

در ادامه به شرایط نگهداری آن میپردازیم:

آبیاری دیفن

هر دو روز در میان مرتبه در طول فصل گرما ، و هفته ای یک مرتبه در فصل زمستان توصیه میشود.

نکاتی که در زمان آبیاری باید رعایت کنید به شرح ذیل میباشد:

الف: آبیاری با آب ولرم انجام شود. ب: آبیاری با آب دوشب مانده یا جوشیده سرد شده انجام شود. ج: زمان مناسب برای آبیاری، وقتیست که سطح رویی خاک گلدان کاملا خشک باشد. د: آبیاری در زمان معتدل بودن هوا توصیه میشود. به طور مثال : نه در گرمای ظهر تابستان ، نه در سرمای صبح زمستان.


Dieffenbachia made by sobhgol

نور مورد نیاز دیفن

این گیاه جهت رشد مناسب نیاز به نوری که از پنجره فیلتر شده باشد ، دارد. اگر گیاهتان برگهای پایینی خود را از دست میدهد و یا تنه آن باریک شده نشان از نور پایین دریافتیست. کوچک شدن برگ ها نیز از دیگر علایم کم نوری می باشد.

 

خاک دیفن باخیا

خاکی که زهکشی بالایی دارد و رطوبت اضافه را دفع مینماید و باتلاقی نمیشود، خاکی ایده آل برای گیاه شما به شمار می آید.

خاک بستر دیفن: که ترکیبی از برگ کمپوست شده ،خاک جنگلی ، پرلیت ، ومقدار اندکی خاک زغال میباشد، را با لایه ای از پوکه کشاورزی در ته گلدان این گیاه استفاده نمایید.

 

رطوبت کافی برای گیاه دیفن

رطوبت محیط برای نگهداری این گیاه کفایت میکند و نیاز چندانی به تامین رطوبت به روش مصنوعی ندارد.

اما در روزهای گرم تابستان دیفن را با اسپری آب مه پاشی توصیه میشود.

Dieffenbachia made by sobhgol

کوددهی گل دیفن باخیا

بعد از حدود یک الی دو ماه از زمان تعویض خاک گلدان، ما نیاز به تغذیه گیاه به صورت مصنوعی داریم.

به همین جهت اضافه کردن کود ورمی کمپوست، به جای خاک نشست کرده گلدان، انجام شود. همچنین استفاده از کود مغذی گیاهان آپارتمانی ( که در فرمولاسیونهای متفاوت توسط شرکتهای معتبر در بازار عرضه شده ) هر دو هفته یکبار، در طول فصل رشد از ابتدای اسفند ماه تا پایان آبان ماه توصیه میشود.

جهت حفظ سلامت، به ویژه شادابی رنگ برگهای دیفن استفاده ماهی یکبار از کود آهن را فراموش نکنید.

گل های خاص

 

Dieffenbachia made by sobhgol

بیماریها و راه های درمان دیفن

جهت پیشگیری از بیماریهای شایع این گیاه به صورت ذیل اقدام فرمایید:

الف: هر ماه یک مرتبه محلول پاشی با محلول آب و سم دیازینون انجام گیرد . خصوصا در فصل بهار و تابستان جهت مبارزه با آفات.

ب: هر دوماه یک مرتبه محلول پاشی با محلول آب و سم مانکوزب را انجام دهید. جهت پیشگیری از بیماریهای قارچ.

ج: هر شش ماه یک مرتبه آبیاری با محلول آب و سم بنومیل صورت گیرد. خصوصا در زمان تعویض خاک گلدان جهت پیشگیری از بیماریهای ریشه و ساقه گیاه.

رنگ پریدگی

کمبود آهن و همچنین نور کم باعث ایجاد رنگ پریدگی در گیاه شما خواهد شد .مقدار نور دریافتی را افزایش داده و از مکمل آهن استفاده نمایید

سوختگی نوک برگها

کلر و مواد افزودنی موجود در آب لوله کشی موجب سوختگی نوک برگها میشود. از آب جوشیده سرد شده جهت آبیاری استفاده نمایید. همچنین گرمای هوا و عدم مه پاشی به موقع نیز باعث بروز سوختگی نوک برگها میشود.

ریزش برگ

اگر گیاهتان با رویش برگ جدید برگهای پایینی خود را از دست میدهد نشان دهنده کمبود مواد غذایی دریافتی گیاه میباشد. خاک گیاهتان را عوض کرده و گلدانی بزرگتر استفاده نمایید.

همچنین استفاده از کود گیاهان آپارتمانی توصیه میشود.

زرد شدن برگها

اگر برگها آب خود را از دست داده و خشک میشوند، نشانه کمبود آب دارد. مقدار آبیاری را افزایش دهید و در مقابل اگر برگها حالت گندیدگی پیدا کنند، نشان دهنده آبیاری زیاد میباشد.

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید