بامبو چیست

لاکی بامبو

بامبو چیست ؟

بامبو یک گیاه گلدار همیشه ‌سبز پایا و از تیره گندمیان می باشد. نام علمی و لاتین بامبو dracaena sanderiana است. بامبو جنبه تزیینی داشته و به گیاه خوش شانس معروف است، بامبو، در قانون فنگ شویی با توجه به تعداد شاخه های بامبو نماد شانس، ثروت، عشق، رفاه، سلامت، خوشبختی و … می باشد. در مجموع با توجه به خواص بامبو در فنگ شویی بهتر است بامبو را با تعداد فرد خریداری کنید. در انتهای مقاله به تعداد شاخه بامبو و معانی آن اشاره کرده ایم.

بامبوهایی که امروزه در منازل نگهداری می شوند به دلیل شباهتش به خیزران به بامبو لاکی مشهور شده اند، اما در واقع بامبو نبوده و نام اصلی آن «دراسینا» و نام خانوادگی اش «ساندریانا» و از خانواده Liliacea می باشد، بامبو لاکی بومی کامرون، مناطق استوایی غرب آفریقا و آسیای شرقی بوده و در جنگلهای مناطق یادشده رشد توده ای و متراکمی دارد. مرغوب ترین بامبو در کشورهای ژاپن، چین و کشورهای شرق آسیا و هند پرورش می یابند. در ایران نقاط شمالی کشور بهترین منطقه برای رشد و نگهداری از بامبو به شمار می روند.

تاکنون بیش از 660 نوع بامبو شناسایی شده، که با نام های مختلف از جمله دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز یا گیاه روبانی و بامبو خوش شانس مشهور می باشد. از مهم ترین انواع بامبو می توان به بامبوی جوانه، بامبوی برگ سبز، بامبوی طلایی و بامبوی سیلور، و از نظر پیچ به بامبوی پیچ فلزی، بامبوی O وS  شکل اشاره کرد.

مشخصات ظاهری بامبو چیست ؟

ارتفاع بامبو به بیش از ۵/۱ متر نیز می رسد. برگ های آن به طول 15 تا 30 سانتی متر و عرض 3 تا 7 سانتی متر و به رنگ های سبز ابلق یا تیره، سبز و سفید و یا زرد و سبز دیده می شود. معمولاً در اواخر فصل پاییز گل های سفید رنگ که جذابیت چندانی هم ندارد، روی بامبو قابل رویت می باشد. یک بامبوی سالم و شاداب باید مجموعه ای از برگ های سبز تیره و چند برگ در حال جوانه زدن داشته باشد. ریشه های یک بامبو سالم باید به رنگ قرمز باشد.

برای مشاهده و خرید آنلاین انواع بامبو کلیک کنید.

نکات مورد توجه درخصوص خرید بامبو چیست ؟

  • ساقه و برگ های بامبو باید سالم و شاداب بوده و سبزینه آن کمرنگ نشده باشد و نباید سبزینه فاصله دو گره از ساقه بامبو به سفیدی متمایل شده باشد.
  • از بامبو نباید بوی بدی ساطع شود.
  • انتهای ساقه بریده شده بامبو نباید به رنگ قهوه‌ای باشد.
  • بهتر است بامبو ریشه داشته باشد، به خصوص در فصول پاییز و زمستان از خرید بامبو بدون ریشه خودداری کنید.
لاکی بامبو

لاکی بامبو

شرایط نگهداری بامبو چیست ؟

بامبو برای رشد و پرورش و نگهداری به شرایط محیطی مناسبی به شرح زیر نیاز دارد:

 

گلدان مناسب بامبو چیست ؟

بامبو را باید در گلدانی قرار دهید که دهانه آن حدود 5 سانتی متر بزرگ تر از قطر مجموع ساقه های بامبو باشد، برای اینکه بامبوها به طور شکیل در گلدان قرار گیرد، می توانید از دانه های لیکا (پوکه صنعتی) استفاده کنید. دانه های لیکا به علت پخته شدن در دمای حدود 1200 درجه سانتی گراد فاقد هر گونه مواد معدنی واکنش پذیر بوده، از هر نوع آفت و بیماری به دور هستند، و به علت بافت خاصی که دارد در صورت فراموش نمودن آبیاری، آب را به اندازه کافی در خود ذخیره کرده و رطوبت لازم را به بامبو می رساند.

نور مناسب برای بامبو چیست ؟

بامبو به نور غیر مستقیم برای رشد نیاز دارد، هرگز آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا برگ های آن دچار سوختگی می شود. برای داشتن نور غیر مستقیم بامبو را در فاصله ۳ تا ۴ متر پنجره جنوبی که با پرده پوشیده شده است قرار دهید.

آب مناسب برای بامبو چیست ؟

بامبو هم در خاک و هم در آب نگهداری می شود. بهترین روش برای بامبو نگهداری داخل آب بدون املاح، آب تصفیه شده و آب جوشیده خنک شده و به طور کلی هم دمای محیط می باشد. از ریختن بیش از حد آب داخل گلدان خودداری کنید، تنها کافی است ۳ الی ۵ بند یا گره پایین آن را داخل آب قرار دهید. هر دو هفته یکبار آب بامبو را عوض کنید. برای جلوگیری از خشک شدن ریشه بامبو باید همیشه سطح آب حداقل یک سانت بالاتر از ریشه باشد. دانه های لیکا و ساقه بامبو را هنگام تعویض آب گلدان با آب و کف صابون بدون اسانس، بشویید. هنگام تعویض آب ریشه ها نباید در معرض هوا قرار گیرند. از افتادن برگ‌ های خراب شده در آب گلدان جلوگیری کنید؛ زیرا با افتادن برگ‌ها در آب، باکتری به آب منتقل می‌ شود. در صورتی که این اتفاق افتاد، آب گلدان را تعویض کنید.

خاک مناسب بامبو چیست ؟

بهترین خاک برای کاشت بامبو نسبت مساوی از خاک برگ مرغوب یا پیت موس، خاک باغچه، دانه های ریز لیکا یا پرلیت، و مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد تا زهکشی به خوبی انجام گیرد و از گزند قارچ گرفتگی نیز در امان بماند. به شرط آنکه ترکیب خاک مناسب و دارای مواد مغذی کافی باشد. بامبوی کاشته شده درون خاک نیازی به کود ندارد.

رطوبت مناسب بامبو چیست ؟

این گیاه با رطوبت معمول منزل می تواند به راحتی رشد نماید، برای رشد بهتر می توانید برگ های آن را غبارپاشی نمایید. اگر میخواهید که گیاه را در خاک نگه دارید، مطمئن شوید که خاک هیچ وقت خشک نشود و فراموش نکنید که هر دو یا سه روز برگ‌‌ها را تمیز کنید.

لاکی بامبو

لاکی بامبو

 

دمای مناسب بامبو چیست ؟

دمای بهینه بین ۱۸ الی ۲۲ درجه است. بامبو را نزدیکی باد مستقیم کولر، حرارت بخاری و شومینه و یا فضای آزاد قرار ندهید. بامبو به تغییر دما بسیار حساس است، بنابراین دمای ثابت برای بامبو فراهم نمایید. اجازه ندهید که گرد و غبار بر روی برگ ها بنشیند، زیرا منافذ آن نیاز به تنفس دارند، پس با یک قلمو یا دستمال خیس، برگ‌های بامبو را بطور مرتب تمیز نمایید.

غذای بامبو چیست ؟

برای تقویت بامبو هر دوماه یکبار از یکی از کودهای محلول در آب از جمله اکواریوم فود دراپس، گرین گرین و میراکل گرو استفاده نمایید. بامبو، گیاهی است که هم از طریق ریشه و هم از طریق برگ تغذیه می کند. با پاشیدن آب روی آن در واقع شما به دو روش، مواد غذایی را به گیاه تزریق کرده اید، البته اگر می خواهید گیاه شما رشد بهتری داشته باشد، می توانید از قطره های تقویتی یا اسپری تغذیه استفاده کنید.

نحوه هرس بامبو چیست ؟

توجه نمایید که هنگام هرس (با قیچی ضدعفونی شده) حتما دو پیچ روی ساقه گیاه باقی بگذارید تا بتواند به رشد خود ادامه دهد.

روش تکثیر بامبو چیست ؟

تکثیر بامبو از طریق قلمه و پاجوش امکان پذیر می باشد بهترین فصل برای تکثیر این گیاه بهار یا تابستان و دمای مناسب نیز حدود 20 درجه سانتیگراد است.

اگر قصد دارید از طریق قلمه بامبو را تکثیر نمایید:

از قسمت پایین ساقه و بالای ریشه سه بند یا گره را در نظر گرفته و از اواسط گره چهارم به بعد ساقه مدنظر را جهت قلمه برش دهید. طول قلمه باید حدوداً ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر باشد. هنگام برش بهتر است قلمه به صورت اُریب برش زده شود و بالای قلمه با پارافین پوشانده شود. اگر کمتر از سه گره یا بند را انتخاب کنید ممکن است گیاه مادر از بین برود. قلمه های بامبو را در آب خالص یا لیکا قرار دهید تا ریشه دار شوند. توجه داشته باشید بعد از قلمه زدن، ساقه های بامبو دیگر پیچ نمی خورند و به صورت عمودی به رشد خود ادامه می دهند.

اگر قصد دارید از طریق پاجوش بامبو را تکثیر نمایید:

می توانید جوانه هایی که از کنار بامبو می روید را جدا کنید و در آب قرار دهید و از این طریق بامبو را تکثیر کنید.

لاکی بامبو

لاکی بامبو

روش‌های شکل دادن بامبو چیست ؟

روش اول: یکی از این روش ها قرار دادن بامبو در محیط تاریک تحت تابش یک نور مصنوعی (لامپ هالوژن) می باشد با تغییر جهت نور بامبو به سمت نور حرکت مارپیچی داشته و به این ترتیب ساقه ها پیچدار می شوند.

روش دوم: بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰ درصد نگهداری می کنند. بامبو نمی میرد ولی بدنش نرم و منعطف می شود در این زمان بامبوها را در قالب های شفافی که توانایی بازشدن دارند قرار داده و به آن آب می‌دهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند بامبو سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود می گیرد. در این حالت قالب را از اطراف بامبو باز می کنند.

روش سوم: یک روش دیگر این است که نور را ثابت در نظر می گیرند و بامبو را هر روز می چرخانند و چون بامبو نورپسند است به سمت نور حرکت کرده و فرم مارپیچی به خود خواهد گرفت.

علت زرد شدن برگ بامبو چیست ؟

اگر برگ های بامبو زردرنگ شدند به خاطر قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و یا ناخالصی آب است.

علت زرد شدن ساقه بامبو چیست ؟

اگر ساقه بامبو بیش از حد به زردی گرایید، یعنی به گیاه بیش از اندازه کود داده اید. بلافاصله آب بامبو را عوض کنید.

علت ریز بودن برگ های بامبو چیست ؟

برگ‌های ریز نشانه کمبود نور و مواد مغذی است.

علت قهوه ای شدن برگ های بامبو چیست ؟

برگ های قهوه ای به خاطر آلودگی آب یا کمبود رطوبت ایجاد می شود.

روش مقابله با آفت قارچ بامبو چیست ؟

اگر بامبو دچار آفت قارچ شده باشد ساقه ها پوسیده خواهند شد. بنابراین بامبو را از آب بیرون آورده و محل آلودگی و بالاتر از پوسیدگی را برش بزنید. بعد بامبو را داخل محلول قارچ کشی قرار داده و سپس داخل ظرف آب تمیزی قرار دهد.

علت وجود تار عنکبوت روی برگ بامبو چیست ؟

این عارضه به دلیل وجود حشره ی کنه می باشد، بامبو را سم پاشی کنید و رطوبت محیط را زیاد کنید .

علت عدم وجود برگ جدید در بامبو چیست ؟

دما مناسب نیست، گیاه را به محل گرم‌تری منتقل کنید. اگر این موضوع در پاییز و زمستان اتفاق افتاد کاملاً طبیعی ست.

نکات جالب درخصوص بامبو

  • با قرار دادن چند ماهی فایتر (Fighter)، گلدفیش (GoldFish) یا زبرا (Zebra) دیگر نیازی به دادن کود به گیاه ندارید. چرا که مدفوع ماهی، حاوی ازت و مواد معدنی است که به رشد گیاه کمک می‌کند.
  • بامبو به رنگ‌های شاد به خصوص قرمز واکنش مثبتی نشان می دهد. تجربه نشان داده که اگر مکان نگهداری این گیاه با رنگ های شاد مثل نارنجی و قرمز تزئین شده باشد، برگ های این گیاه با سرعت بیشتری رشد می کنند و امکان زدن جوانه های بیشتری را فراهم می سازند. همچنین وجود رنگ های گرم در مکان نگهداری بامبو، طول عمر گیاه را افزایش می دهد .
  • ازآنجا که بامبو به نور غیر مستقیم خورشید نیاز دارد، رنگ مشکی تاثیر منفی بر روند رشد آن می گذارد و در صورتی که مدت زمان زیادی گیاه در معرض رنگ مشکی قرار گیرد، پژمرده می شود و به تدریج از بین می رود.
لاکی بامبو

لاکی بامبو

سفارش گل آنلاین

معانی تعداد ساقه های بامبو چیست ؟

یک ساقه بامبو : عدد یک در این گیاه به معنی یک زندگی قوی به همراه رفاه است. معمولاً برای کسب و کارهایی که تازه شروع به فعالیت کرده اند یک عدد از این گیاه به هدیه برده می شود.

دو ساقه بامبو : افراد در چین برای ابراز عشق و علاقه خود به طرف مقابل، دو عدد از این گیاه را هدیه می‌دهند.در فنگ شویی عدد دو در این گیاه باعث دوبرابر شدن خوش شانسی می شود.

سه ساقه بامبو : عمر طولانی، ثروت و ارتقاء شغلی را به ارمغان می‌آورد.

پنج ساقه بامبو : عدد پنج در این گیاه آورنده ثروت است. همانطور که می‌دانید ثروت هم از جنبه مالی و هم از جنبه معنوی مورد نظر این بحث بوده است. روابط سالم، شغل سالم و خوب و چیزهای دیگر می‌تواند نمونه هایی از ثروت برای فرد باشد.

شش ساقه بامبو : در چین آوای کلمه شش همانند آوای خوش شانسی است. شش ساقه از این گیاه رفاه و راه های رسیدن به ثروت را به افراد خانواده هدیه می‌دهد.

هفت ساقه بامبو : هفت عدد از این گیاه، سلامتی را به شما ارمغان خواهد داد.

نه ساقه بامبو : نه که عددی خوش یمن محسوب شده و عددی برای خوشبختی و شانس در همه امور زندگی است.

بیست و یک ساقه بامبو : نعمت بسیار قدرتمند.

 

دیدگاه ها 0

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید